Jak dbać o kręgosłup.

Profilaktyka jest najlepszym sposobem dbania o zdrowie kręgosłupa. Aby dbać o kręgosłup i uniknąć kłopotów z kręgosłupem dobrze jest przestrzegać kilku podstawowych zasad. Siedząc nie zakładać nogi na nogę, ponieważ pod kolanami znajdują się dwie duże tętnice, uciskanie tych tętnic powoduje naruszenie krążenia krwi. Wielu ludzi przyzwyczaiło się do siadania z nogą na nogę, jednak z wiekiem powoduje to bóle kręgosłupa i mięśni nóg, powoduje powstawanie żylaków oraz choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

 

Wzmacnianie mięśni brzucha, wszystkie ćwiczenia, które wzmocnią tą partię ciała będą dobre. Mięśnie brzucha odciążają kręgosłup nawet o 20%, dlatego bardzo ważne jest aby pracować nad ich wzmocnieniem. Przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów starać się ciężar rozkładać na oba ramiona. Zestawy kompleksowych ćwiczeń, których wykonanie pozwoli na utrzymanie odpowiedniej prostej sylwetki, zlikwiduje bóle w kręgosłupie. Codzienna obserwacja siebie to podstawa. Należy chodzić prosto, stać prosto, siedzieć prosto, bardzo ważne jest utrzymaniu odpowiedniej postawy przy pracy siedzącej. Odpowiednio dopasowana wysokość biurka do pracy, krzesło profilowane, podnóżek pod nogi.

 

Brzuch powinien być wciągnięty taka postawa dodatkowo wzmacnia mięśnie brzucha. Plecy wyprostowane a głowa uniesiona lekko w górę. Nie wolno podnosić ciężarów z pozycji stojącej, mniej obciążany jest kręgosłup kiedy podnosząc coś ciężkiego z ziemi uginamy kolana. Przez całe życie pracujemy na kondycję naszego kręgosłupa, jeżeli zaniedbujemy go każdego dnia możemy być pewni, że prędzej albo później ból przekroczy granice naszej wytrzymałości. I wtedy konieczne będzie leczenie i zapewne wtedy znajdziemy na nie czas. Może zamiast doprowadzać nasz kręgosłup do granic wytrzymałości lepiej poświęcić kilka minut w ciągu dnia na profilaktykę? Kilka prostych ćwiczeń i zabiegów wykonywanych regularnie pozwoli nam cieszyć się zdrowym kręgosłupem. Aby kręgosłup był zdrowy powinniśmy zadbać także o odpowiedni materac do spania. Śpiąc na zbyt miękkim materacu, kręgosłup nie jest w stanie rozluźnić się całkowicie i powoduje to zwichnięcie kręgów, kręgi wyginają się i następuje ich zwyrodnienie.

 

Miękki materac i wysoka poduszka powodują wygięcie kręgów, powstawanie zwyrodnień i pogarsza to pracę wątroby. Aby nasz kręgosłup był zdrowy powinniśmy spać na twardym materacu i twardej poduszce. Spać powinniśmy równo na plechach z rękami wyciągniętymi wzdłuż tułowia a nogi powinny być rozluźnione, ciało w takiej pozycji rozkłada się równomiernie.

Author: wrelacjiztoba.pl