Krótki poradnik dotyczący higieny jamy ustnej

Od poziomu codziennej higieny jamy ustnej zależy stan uzębienia. Jeżeli zęby nie będą myte regularne lub też do ich czyszczenia używana będzie nieodpowiednia szczoteczka, to szybko może się to odbić na ogólnym stanie jamy ustnej. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w naszych czasach jest próchnica. Coraz częściej dotyka ona nie tylko osoby w starszym wieku lecz także i dzieci w przedszkolu czy w szkole podstawowej. Warto zwracać uwagę na stan uzębienia już u kilkulatków. Dzieci warto od najmłodszych lat uczyć właściwych nawyków związanych z prawidłowym szczotkowaniem zębów. Taka wczesna nauka będzie miała korzystne przełożenie na stan zębów w przyszłości.

Higiena jamy ustnej – podstawy

Podstawy jakie rządzą się higieną jamy ustnej powinien znać każdy człowiek. Nie są to rzeczy skomplikowane, wręcz przeciwnie. Łatwo jest przecież zapamiętać, że najlepszy sposób na to, aby utrzymać jamę ustną w czystości, to mycie zębów po każdym posiłku. Niestety, taką częstotliwość stosuje bardzo mało osób. Jest to niepraktyczne choćby z tego względu, że trzeba mieć zawsze przy sobie szczoteczkę do mycia zębów. Czy można dbać o jamę ustną w inny sposób? Zamiast mycia zębów można zastosować płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem. Taka czynność również pomoże w usunięciu zanieczyszczeń z rowków między zębami. Kolejna sprawa to technika mycia zębów. Można stosować technikę rotacyjną – jest ona niezwykle popularna i polega na wykonywaniu szczoteczkę okrężnych ruchów albo na pojedynczych zębach albo też na ich grupach. Inna z technik, to wymiatająca technika mycia zębów. Polega ona na tym, że szczoteczkę zanieczyszczenia wymiata się od korzenia zębowego aż do jego czubka. Poprawnie stosowana technika mycia zębów znacznie zwiększa skuteczność tej czynności.

Jaką szczoteczkę wybrać do mycia zębów? Nowoczesny sposób mycia zębów

Poziom higieny jamy ustnej zależy z jednej strony od tego jak często wykonywane jest mycie zębów, a z drugiej od tego czego się używa podczas tej czynności. Rynek produktów stomatologicznych ma bardzo szeroką ofertę. Na półkach sklepowych wciąż można znaleźć najwięcej tradycyjnych szczoteczek manualnych, jednak nie brakuje także i bardziej nowoczesnych rozwiązań. Dużym zainteresowaniem cieszą się także szczoteczki elektryczne. Pewną nowością są szczoteczki soniczne. Im nowocześniejszy mechanizm jaki został zastosowany przy produkcji szczoteczki, tym prawdopodobnie będzie ona droższa, jednak inwestycja ta zwróci się w postaci zdrowych zębów, które będą służyć do późnej starości.

 

Author: wrelacjiztoba.pl