Jak poradzić sobie z nałogami w XXI wieku.

Nałogi są czymś co nie tylko zabija ze względu na skutki ich zażywania ale również mają wiele niekorzystnych efektów na społeczeństwo. Bardzo często jest tak, że osoby które popadły w Nauk chcę od niego odejść jednak opinie ludzi w ogóle im w tym nie pomagają. Spora część społeczeństwa jest niesamowicie negatywnie nastawiona czy to na osoby które popadły w nałóg a nawet osoby które są im bliskie. Często wiele osób z tego powodu odcina się od świata i jeszcze bardziej popada w nałogi.

Nie oceniaj jak nie rozumiesz

Odtrącanie czy brak zrozumienia dla osób które popadły w nałóg, ale chciałyby z niego wyjść jest podejściem dyskryminujący i niesprawiedliwym. Żyjemy bowiem w świecie w którym każdy jest uzależniony. Postęp technologiczny, nowe technologie oraz badania sprawiły, że coraz częściej uzależniamy się od komputerów, social mediów czy oglądanie YouTube. Badania sprawiają również, że wiele zachowań znanych już nawet 100 lat temu. Oczywiście w tamtych czasach było inne nastawienie społeczeństwa. Ludzie starali się myśleć o tym jaką opinię będą mieli o nich inni i przez to nie robili nic co byłoby źle przyjmowane. Bardzo ważną rolę odgrywał również kościół, który negował wszelkie zachowania które byłyby nieodpowiednie lub w jakikolwiek sposób niezgodne z wiarą katolicką.

Każdy jest niewinny

W dzisiejszych czasach żyjemy w epoce anonimowości. Mieszkamy w ogromnych wieżowcach, otoczeni własnymi czterema ścianami. Spędzamy mało czasu z ludźmi, pracując po 8 godzin dziennie a resztę czasu spędzając na Facebooku, Instagramie, YouTubie czy zwyczajnej Telewizji. Nie przejmujemy się zdaniem innych, a oni ignorują to jak się zachowujemy i co robimy. Obecnie panuje przekonanie, że jest to nie moje życie to nie będę go oceniał. Anonimowość i brak opinii innych sprawiło, że ludziom puściły hamulce moralne i stali się dużo bardziej skłonni do popadania w nałogi.

Aby zmniejszyć liczbę osób które nałogowo piją alkohol, biorą narkotyki czy spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem i telefonem, konieczne jest większe zainteresowanie społeczeństwa. Nie możemy wychodzić z założenia, że druga osoba może robić co chce i jest to nie nasza sprawa. Przez takie postawy bardzo często dochodzi do wypadków, zarówno w ruchu drogowym jak i do niesamowitych nieszczęść rodzinnych. Warto również przemyśleć sytuację, zanim wydamy krzywdzącą opinie na temat osoby której nie znamy. Bardzo często za uzależnieniem stoi dramat który przeżyła dana osoba, związany nie tylko z pracą ale i życiem osobistym.

Dzięki Ars Vitae – Terapia uzależnień

 

Author: wrelacjiztoba.pl