Pieluchy wielorazowe – czy to jest higieniczne?

Rodzice zastanawiający się nad kupnem wielorazowych pieluch często obawiają się, że będzie to wymagało od nich dużo większej ilości pracy. Czytając o właściwym praniu, suszeniu, przechowywaniu, mogą odnieść wrażenie, że ta metoda nie jest dla nich. Trzeba zaopatrzyć się w same pieluchy, wkłady, specjalny pojemnik lub worek do przechowywania, odkażacz do pieluch czy inne detergenty. To wszystko wymaga początkowo dość sporego nakładu finansowego. Zaczynają się więc wahać czy warto, czy ich na to stać, czy nie wrócą za chwilę do jednorazówek i czy w ogóle nie za wiele z tym wszystkim zachodu?

Jak prać żeby wyprać?

Pranie pieluch wielorazowych to żadna filozofia. Wystarczy pamiętać, że do pralki wkładamy już wstępnie oczyszczone pieluchy, czyli takie, na których nie ma resztek kupki. Wyjątek stanowi tzw. kupka mleczna czyli kupka dziecka karmionego wyłącznie mlekiem. Pranie zaczynamy od płukania i wirowania bez dodatku proszku. Następnie przechodzimy do prania zasadniczego, czyli prania z użyciem wybranego detergentu. Na tym etapie zaleca się również użyć odkażacza do pieluch. Jeśli decydujemy się na pranie w niższej temperaturze niż 60°, to jego użycie jest w zasadzie konieczne. Nie dodajemy natomiast płynu do płukania, gdyż możemy niepotrzebnie zatłuścić nasze pieluchy i wkłady.

Po co nam odkażacz do pieluch?

Z założenia odkażacz służy do tego żeby zlikwidować podczas prania wszystkie bakterie. Decydując się na pranie w 40° nie będzie to możliwe bez jego użycia. Jest to zbyt niska temperatura żeby się pozbyć bakterii. Piorąc w 60° mamy szansę usunąć bakterie, choć przeprowadzono też badania, które wskazują, że nawet temperatura 100° nie gwarantuje nam pełnego odkażenia. Poza tym piorąc w wyższej temperaturze narażamy pieluchy na to, że szybciej ulegną zniszczeniu. A przecież chcemy je stosować jak najdłużej. Tym bardziej, że jest to możliwe, jeśli tylko w odpowiedni sposób o nie zadbamy. Współczesne odkażacze mogą mieć całkiem przyjemny zapach, mogą być całkowicie biodegradowalne, ekologiczne. Taki produkt musi wcześniej przejść specjalne testy sprawdzające jego działanie. Można go z powodzeniem używać również do odkażania pościeli czy bielizny.

 

Author: wrelacjiztoba.pl