Pielęgnacja zębów – o czym pamiętać?

To, w jaki sposób prawidłowo pielęgnować jamę ustną powinien wiedzieć każdy. Wszak wiedza ta wtłaczana jest już od pierwszych lat życia. Jednak zadziwiająco duża liczba Polaków niewłaściwie podchodzi do mycia zębów. Błędów jest bez liku – zarówno jeżeli chodzi o częstotliwość mycia zębów, technikę czy wykorzystanie nie do końca odpowiednich artykułów. Należy pamiętać o tym, że prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej stanowi ważną profilaktykę przed rozwojem wielu groźnych chorób.

Jakie są najbardziej popularne techniki czyszczenia zębów?

Jeżeli chodzi o mycie zębów to chodzi o to, aby przede wszystkim czynność ta była wykonana starannie i dokładnie. Należy zachować wszystkie elementy, po to by drobinki jedzenia zalegające w szparach między zębami mogły zostać skutecznie usunięte. To tak na prawdę wyłącznie od człowieka zależy, na ile dokładnie myje zęby. Pewne znaczenie mają także urządzenia i przyrządy jakie w tym celu wykorzystuje. Można wyróżnić kilka najbardziej popularnych technik mycia zębów. Jedną z nich jest metoda obrotowo – wymiatająca, która może szczególnie sprawdzić się u osób cierpiących na dolegliwości przyzębia. Czyszczenie zębów powinno odbywać się dobrze dobraną szczoteczką trzymaną pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Inna metoda, to metoda wibrująca. Pozwala usunąć ona płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc. Niezależnie od tego, czy zastosuje się ruchy obrotowe czy wymiatające trzeba pamiętać o regularności w myciu zębów i odpowiednio częstej wymianie szczoteczki.

Jak często należy udać się do łazienki umyć zęby?

Gdyby zapytać o zdanie lekarzy stomatologów, to zgodnym chórem odpowiedzą zapewne, iż pielęgnacja zębów aby była skuteczna, to powinna się odbywać po każdym posiłku. Mycie zębów po jedzeniu pozwala pozbyć się resztek jedzenia. Jeżeli zęby nie zostaną wyczyszczone, to drobinki pożywienia zagnieżdżą się w zakamarkach i zaczną rozkładać. Jest to najkrótsza droga do rozwoju wielu chorób. Najbardziej rozpowszechnioną chorobą, zarówno wśród dzieci jak i osób dorosłych jest obecnie próchnica. Nieleczona próchnica prędzej czy później doprowadza do konieczności usunięcia zęba. Od niej mogą się rozwinąć także i inne choroby, niektóre z nich poważnie zagrażają zdrowiu. Odpowiednia profilaktyka może przed tymi chorobami uchronić. Pielęgnacja jamy ustnej, odpowiednia szczoteczka i pasta do mycia zębów, a także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to minimum, o którym warto pamiętać w trosce o ładne, a przede wszystkim zdrowe zęby i dziąsła.

Author: wrelacjiztoba.pl